ikona telefon 22 400-32-29 (klasy 0-V)    
   22 822-39-80 (klasy VI-VIII)   

 

button

 

 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 odbędzie się 2 września według następującego porządku:

godz. 8:00 - klasy 8a, 6a,7a
godz. 9:00 - klasy 8b, 6b, 6c

godz.10:30 – klasy 4a, 5a, 5b, 5c, 5d
godz.11:30 – klasy 0, 1a, 1b, 2a, 2b, 3a, 3b

Uprzejmie przypominamy o obowiązującym stroju galowym wraz z krawatem/krawatką.

poniedziałek, 11 luty 2019 05:40

Głos w sprawie… ludożerców. Projekty interdyscyplinarne na języku polskim w klasach 8

Język polski to szczególny przedmiot szkolny, gdyż kondensuje w sobie wiedzę z różnych dziedzin. Poza językoznawstwem i literaturoznawstwem obejmuje zagadnienia z historii, historii sztuki, filozofii czy psychologii. Taka interpretacja zadań stawianych przed nauczycielami języka polskiego sprzyja realizacji interdyscyplinarnych projektów,

dzięki którym uczniowie nie tylko mają okazję przybliżyć grupie rówieśniczej swoje prywatne zainteresowania, lecz także zainicjować dyskusję na tematy ważne z szerszej, społecznej perspektywy.

Nie zabrakło więc wehikułu przenoszącego nas zarówno w przeszłość – dzięki przyniesionym przez jedną z uczennic gazetom z lat 50. XX wieku oraz używanemu dawniej kalkulatorowi lotniczemu – jak i w przyszłość – dzięki zarysowanej przez uczniów perspektywie człowieka w drodze do metawersum. Ten temat został zgłębiony w ramach refleksji, jak nowe technologie zmieniają nasze życie. Odzwierciedleniem rozważań nad utopijnym i antyutopijnym aspektem świata poddanego cyfryzacji jest tytuł jednej z przedstawionych prezentacji: Nowy, wspaniały świat, co stanowi oczywiste odwołanie do dzieła Aldousa Huxleya. Poza prezentacjami towarzyszyły nam wywiady przeprowadzone przez uczniów ze znawcami przybliżanych tematów; Niektórzy uczniowie połączyli przyjemne z pożytecznym i przeprowadzili badania ankietowe podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Uczniowie podzielili się z nami swoimi upodobaniami muzycznymi, pasjami podróżniczymi czy teatralnymi; Przypomniano nam również, jak ważne stało się przyznanie na początku XX wieku praw wyborczych kobietom w Polsce, i jak istotne jest pamiętanie o sprawiedliwości społecznej na co dzień.

Na szczególną uwagę zasługuje przybliżenie przez dwie uczennice problemu tyleż marginalizowanego, ileż wstydliwego – funkcjonowania w grupie osób z zaburzeniami psychicznymi. Zostaliśmy poddani pewnej próbie oceny rzeczywistości z perspektywy osoby cierpiącej na schizofrenię. Zamknęliśmy oczy, usłyszeliśmy mrożące krew w żyłach głosy, które w jednej chwili doprowadziły nas do wrażenia nieznośnego chaosu w głowie. To był jednak dopiero początek. Jedna z uczennic przeczytała opowiadanie, napisane z wielką wrażliwością, ukazujące świat widziany oczami schizofrenika.

Intencją uczennic było zwrócenie uwagi na problem niezrozumienia i odtrącenia osób borykających się z podobnymi schorzeniami.

Podnoszenie tak ważnych zagadnień świadczy o ogromnej dojrzałości uczniów, którzy za kilka miesięcy będą nawiązywać nowe przyjaźnie w wybranych przez siebie liceach. Pozwala wierzyć, że młodzi ludzie – za Szymborską – będą przypominać sobie i innym o potrzebie zwalczania w sobie zła, które rozprzestrzenia się w świecie niczym choroby zakaźne (inferno w nas interny). Wyciąganie tak trudnych tematów na powierzchnię pozwala ufać, że w razie konieczności młodzież – za Różewiczem – ponowi apel: kochani ludożercy nie zjadajmy się.

Klaudia Łachacz

More in this category: « Lekcja historii Półmetek za nami »