Logo pro beanusik i akademiaPRZYCISK wejdz

 

button

 

 

czwartek, 29 listopad 2018 15:32

I Debata Filozoficzna w roku szkolnym 2018/2019

22 listopada w szkole na ulicy Przy Parku odbyła się XIX Debata Filozoficzna. Tym razem, omawialiśmy wartości, jakie tworzą Europę. Co sprawiło, że od XVII do końca XIX stulecia ten niewielki kontynent, zdołał zdominować niemal cały świat. Korona Brytyjska u progu XX wieku kontrolowała około jednej czwartej powierzchni ziemi. Chociaż mocarstwa kolonialne rozpadły się, dominacja zachodu utrzymywała się bardzo długo.

Teraz, mimo swoich kryzysów stary kontynent wciąż jest bardzo silny. Dlaczego? Jakie wartości przesądziły o jego sukcesie? Różnice w tej sprawie były znaczne. Zdaniem jednych najważniejszy był szacunek do prawa, wolność i równość wszystkich obywateli. Inni twierdzili, że kluczowe są demokracja czy ochrona środowiska. Ostatecznie zwyciężyła klasa 8A reprezentowana przez Mateusza Kmitę ( 25 głosów). Jego zdaniem naczelne wartości europejskie to wartości tradycyjne, Bóg, Honor i Ojczyzna. Zaraz za nimi, uplasowała się klasa 7B (21 głosów) ze skrupulatnie przygotowanym wystąpieniem misia Karyny, jako prelegenta. Na podium znalazły się również klasy 5B (Michalina Mazur) i 7A  (Pascal Hutyra) uzyskując po 13 głosów. Duet Anna Kępczyńska i Hanna Piasecka z klasy 6A, mimo bardzo dobrego wystąpienia uzyskał 12 głosów.
Jest nam niezwykle miło, że dzieci już teraz, podjęły próbę określenia tego, co spaja nasz kontynent. Musimy pamiętać, że za kilka lat, gdy nasi uczniowie dorosną, przestaną o Europie tylko mówić- zaczną ją tworzyć.

Łukasz Przanowski

 

Last modified on czwartek, 29 listopad 2018 15:39